Боядисването на яйца има древни корени. Обичаят се среща в различни народи, култури и религии – от Древна Индия до Полинезия, от Централна Америка до Западното крайбрежие на Южна Америка. Яйцето е символ на новото начало, а чрез самия обред хората празнуват живота. В следващите редове ще ви разкажем накратко за произхода и символиката му, ще ви припомним стари техники за декорирането му и ще ви дадем нови идеи за предстоящия празник.
Най-старите намерени отломки от боядисани яйца датират от времето на палеолита. Открити са при разкопки в Южна Африка, в Египетски гробници от над 2 000 години преди новата ера, символизиращи отвъдния живот. Срещат се в много езични племена, а впоследствие е възприето и от ранните християни. Цветните яйца са част и от персийски обред на над 3 000 години. Традицията е дълбоко вкоренена в ритуалите и обичаите на иранците от тяхната древна религия Зороастрийство. Скулптурите на стените на Персеполис показват хора, които носят яйца за Норуз – новогодишните празненства, съвпадащи с пролетното равноденствие. За финикийците яйцето имало значение на гробен дар. Те били щраусови, червени с гравирани орнаменти, често с изобразени човешки лица, нещо, което срещаме по-късно в тракийската култура.

Китайска легенда гласи, че в началото вселената приема формата на яйце, от което се излюпва божеството Пан Гу. Счупената на две черупка изобразява небето и земята. По земите на Централна Европа и Балканите е открито яйце, изработено от стъклена смалта, а шарките му напомнят троянска керамика. Друг пример, за древния произход на обичая са и украинските яйца, наричани още „писанки“, които се покриват с восък и след това се боядисват в чест на Бога на слънцето Дажбог. Християнството включва яйцето в своята обредност, и го превръща в символ на Възкресението и новия живот.

Различно послание носи цвета, с който се боядисват яйцата. На Великден първото е винаги червено, символизиращо кръвта на Христос. Други използвани багри, преди навлизането на анилиновите бои в бита, са жълтият, зеленият, кафявият и светло синият. Тогава цветовете се получавали по естествен път – от минерали, растения, зеленчуци, подправки, ядки. По същата технология се извличали и боите за тъкани, прежди и конците за бродиране.
Има различни източници на пигментация, които ще ви дадат варианти в нюанса и наситеността на цвета. Ако решите да работите с естествени материали, в следващите редове ще ви споделим трикове, останали от народното творчество.
Червеният цвят се добива чрез корени от брош, цвекло, а бордо – от червено вино. Силен жълт цвят лесно ще получите от подправката куркума. Красив нюанс на синьото може да постигнете от червено зеле, чай от каркаде,сок от боровинки или арония. Може би сте чували за ефектът от люспите на лука – яйцата придобиват интересен кафеникав ефект. Зелената боя може да направите сварявайки коприва или спанак.
Други естествени оцветители, с които може да експериментирате са риган, кукуряк, ябълкови кори, орехова шума…
Изписването на яйца е истинско изкуство. Съществуват техники, използвани за украсяването им от векове назад развиващи се до днес. В манастирите монасите разполагали с тънки инструменти, с които правели микроскопични резби. Така те гравирали върху черупката, на предварително боядисано яйце, сюжети от Евангелието, кръстове или орнаменти, заимствани от църковните книги. Разпространена техника, която наподобява този ефект е рисуването върху повърхността с восък и писалка. Тази традиция се среща в цяла Европа, а у нас е особено характерно за Велинград, района на Самоков, Костенец и Ихтиман, в някои селища в Северна България и Чепинския край. С восъчна писалка се нанасят семпли рисунки, които се запазват след боядисване на яйцето и отстраняването на восъка. Най-често се използват геометрични или флорални орнаменти.
Красиви резултати може да се постигнат и с желатин, силиконови ластици, ориз или да използвате като шаблон – листа, цветчета, хартия, памук, дантела…
Сега боядисването на яйца е по-лесно и достъпно, но това не ограничава въображението. Разполагаме с богата палитра бои, цветни маркери, четки. Използвайки познатите техники заедно с новите пособия, които предлага времето ни, може да сътворите шедьоври, които да красят празничната ви трапеза или да го правите за забавление.
Ние в Bogodome решихме да подложим на изпитание продуктите, които предлагаме в онлайн магазина ни – маркери, четки, моливи, цветове на различни марки. Впуснахме се в празнична подготовка за Великден в новото ни арт пространство и отворихме въображението си смесвайки древните техники със съвременни средства и модерни цветове.
Източници:
Wikipedia
https://www.jenatadnes.com/recepti/kreativni-tehniki-za-boyadisvane-na-velikdenski-yaitsa/
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B7
https://www.economic.bg/bg/a/view/istoriyata-na-velikdenskite-yajtsa-87816
https://www.gnezdoto.net/vdyhnovenie/1345-legendi-za-boiadisanite-iatsa’A=0
https://btvnovinite.bg/lifestyle/liubopitno/bojadisani-jajca-legendi-i-tradicii.html